Universalumas ir efektyvumas
Šilumos siurbliai oras-vanduo
Šilumos izoliacija – tai vienas iš elementų, papildančių šildymo, vėdinimo ir oro kondicionavimo (ŠVOK) sistemas ir įvairiais būdais pagerinančių jų efektyvumą. Be jos neįmanoma išsiversti ir pastatų statyboje. Pastatų šilumos izoliacija vadinami procesai ir įrenginiai, sumažinantys šilumos perdavimą tarp lauko ir vidaus erdvių.
Šiame straipsnyje aptarsime, kokį poveikį izoliacija turi mūsų namams nuo pastato statybos aspektų iki oro kondicionavimo elementų izoliacijos ir kaip ji veikia sistemos veiksmingumą ir efektyvumą.
Namų izoliacija nuo temperatūros
–
Pastatas paprastai izoliuojamas jį statant. Nors daugelyje senesnių namų izoliacijos nėra arba ji neatitinka šiuolaikinio gyvenimo standartų, ją galima įrengti ar patobulinti net ir baigus statyti pastatą tiek senesniuose, tiek naujesniuose namuose.
Kodėl namų izoliacija yra svarbu?
Vienas iš pagrindinių izoliacijos poveikių yra malonesni temperatūriniai pojūčiai – ji apsaugo nuo šilumos nuostolių žiemą ir perkaitinimo vasarą, o tai užtikrina patogesnę patalpų temperatūrą, maksimaliai sumažinami temperatūros pokyčiai dienos metu. Tiesa, izoliacija turi daugybę kitų paskirčių, todėl tai yra vienas svarbiausių namų elementų. Pavyzdžiui, sumažinus staigius temperatūros svyravimus, tinkamai izoliuotuose namuose mažiau tikėtina, kad susidarys kondensato ir pelėsių.
Kiti izoliacijos poveikiai nėra susiję su temperatūra, bet taip pat svarbūs. Pavyzdžiui, izoliacija gali sugerti garsą, sumažindama akustinius trikdžius, pvz., eismo arba kaimynų kelią triukšmą. Kai kuriais atvejais izoliacija aplink elektrinius komponentus taip pat sumažina gaisro pavojų ir gali apsaugoti nuo gaisro.
Pagrindinės namų izoliuotinos vietos
Kai kuriuose namų zonose vasarą yra linkusi kauptis šilumą, žiemą – laikytis žemesnė temperatūra. Pasirūpinus šių vietų izoliacija, tolygesnės temperatūros ir mažesnės šildymo bei vėsinimo sąnaudos gali atnešti daug naudos. Tokių zonų pavyzdžiai: išorinės sienos, grindys virš nekondicionuotų patalpų (pvz., rūsių ir garažų), lubos, kuriose gali atsirasti pelėsis, palėpės.
Palėpės izoliacija
Kalbant apie šilumos izoliaciją, palėpes turintys namai tampa ypatingo dėmesio reikalaujančiu iššūkiu, nes jiems būdingas didesnis paviršiaus plotas, per kurį gali būti perduodama temperatūra, o anot Energetikos departamento, apšiltinus palėpes ir erdves po stogais, vėsinimo ir šildymo išlaidas galima sumažinti net iki 20 %. Gyvenamose palėpėse svarbu apšiltinti ir nuo vandens apsaugoti stogus, pašalinant bet kokį nesandarumą, patikrinti neizoliuotas ventiliacijos angas, per kurias gali išeiti šiluma. Palėpėse taip pat gali prireikti storesnės izoliacijos, nes oro poveikis šioje namo dalyje yra didesnis.
Pastatų šilumos izoliacija
–
Izoliuojant pastatus gali būti naudojamos įvairios medžiagos. Dažnai naudojamų ir plačiai prieinamų medžiagų pavyzdžiai: stiklo pluoštas, plastiko pluoštas, poliuretanas ir polistirenas bei natūralūs pluoštai (pvz., medvilnė ir vilna). Šilumos izoliacijos tipai taip pat skiriasi, kai kurie taikomi specifinėms reikmėms. Pateikiame keletą populiariausių izoliacijos tipų:
- Izoliacinės dangos. Įprasto tipo izoliacija, kurį galima įsigyti įvairaus storio plokščių arba ritinių, pagamintų iš lankstaus pluošto, pavidalu, montuojama ant nebaigtų sienų. Dėl didelio prieinamumo ir įvairovės gali būti pritaikoma įvairiose aplinkose ir įvairioms reikmėms.
- Betoninių blokelių izoliacija. Tai – izoliacine medžiaga užpildyti betono blokeliai. Jie dažnai naudojami naujose statybose, bet gali būti pritaikomi ir renovacijose.
- Standžių putų izoliacija. Standžios putų plokštės naudojamos sienoms, grindims ir stogams izoliuoti. Jas taip pat galima įrengti jau pastatytuose namuose, bet, siekiant užtikrinti jų atsparumą ugniai ir vandeniui, jas būtina padengti kitomis medžiagomis.
- Skystų putų izoliacija. Skystas putas galima lengvai įpurkšti arba supilti net į labai mažas tuščiavidurių (korėtų) pastatų sienų ertmes.
- Šilumą atspindinčios sistemos. Jas sudaro folijos danga padengtos plokštės, atspindinčios spinduliuojamą šilumą. Jos ypač naudingos izoliuojant stogus šiltesnio klimato kraštuose, kur iš saulės gaunamas didelis kiekis šilumos.
- Standaus pluošto izoliacija. Paprastai naudojama ortakiams izoliuoti (arba bet kokiai kitai paskirčiai, kur reikalingas atsparumas karščiui), nes jie dažniausiai gaminami iš stiklo pluošto.
Šilumos izoliacijos poveikis oro kokybei
–
Daugelyje namų vakare arba anksti ryte ant langų kaupiasi kondensatas – taip nutinka, kai temperatūra tarp lauko ir vidaus temperatūros yra labai didelė. Esant kondensacija ir drėgmei, didėja tikimybė atsirasti puvenoms ir pelėsiams, o tai savo ruožtu blogina patalpų oro kokybę, į orą išskiriami alergenai, pelėsių sporos, gali būti pažeistas net namų interjeras (sienos, plytelės, lubos, kt.) ir elektriniai komponentai. Tam užkirsti kelią gali tinkama izoliacija, nes ji stabdo drėgmės nutekėjimą ir kondensaciją, veikia kaip garus sulaikanti medžiaga ir sumažina pelėsio atsiradimo patalpose tikimybę. Per neizoliuotus langus ir duris pučiantys skersvėjai taip pat veikia patalpų aplinką, nes iš lauko įleidžiamas nekondicionuotas oras. Šių elementų izoliacija iškart leis namuose mėgautis didesniu komfortu.
Kaip matome, izoliacija turi daug paskirčių ir privalumų. Patyrinėkite kai kuriuos iš šių privalumų nuodugniau.
- Šilumos izoliacija ir efektyvumas
Sumažėjęs šilumos perdavimas iš karto užtikrina tolygesnę ir stabilesnę temperatūrą visą dieną visuose namuose, todėl maksimaliai sumažinamas poreikis kliautis šildymo ir vėsinimo sistema dienos momentais, kai ji aktualiausia – vasarą po pietų ir žiemą vakare. Optimaliai izoliuotuose namuose geriau nei neizoliuotuose palaikoma patalpų temperatūra. Sukuriama patogesnė aplinka, veiksmingai pašalinamos karštos ir šaltos zonos, atsirandančios dėl saulės krypties arba didelių langų.
Kadangi izoliacija padeda sumažinti energijos sąnaudas, izoliavus taip pat gali sumažėti anglies dvideginio išmetimas, nes sudeginama mažiau iškastinio kuro. Tai sumažina į aplinką išmetamų šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekį, todėl izoliacija yra esminis žingsnis kuriant tvaresnius namus.
- Oro kondicionavimo sistemos izoliacija
Kai kalbame apie oro kondicionavimo sistemos izoliavimą, turime omenyje tokių komponentų kaip vamzdžiai, ortakiai, lauko blokai ir pan., izoliavimą. Tam naudojamos panašios medžiagos kaip ir izoliuojant pastatą, tačiau tipai gali skirtis. Pateikiame keletą populiariausių:
- Uždarų porų izoliacija. Naudojama daugiausia šaltnešio cirkuliavimo ir drenažo vamzdžiams, bet taip pat gali būti naudojama pagrindiniam lauko bloko korpusui izoliuoti.
- Skystos putos. Šią izoliacinę medžiagą galima purkšti aplink vamzdžius ir ortakius, ji ypač praverčia mažose erdvėse, kur sudėtinga montuoti plokštes ar standesnę izoliaciją.
- Izoliacinės dangos. Poliuretano putos tiekiamos ritinių arba plokščių pavidalu, naudojamos ortakiams uždengti ir apsaugoti nuo išorinių veiksnių.
- Stiklo pluoštas. Ši medžiaga turi daug privalumų, nes yra atspari karščiui ir gali būti tiek lanksčios, tiek standžios formos. Labai patvari ir atspari, todėl yra dažnai naudojama daugeliui oro kondicionierių komponentų izoliuoti.
- Šilumą atspindinčios sistemos. Ši folijos danga dengta izoliacija puikiai išsklaido iš saulės spindulių gaunamą šilumą, o tai saugo lauko blokus, įrengtus į saulę nukreiptuose pastatuose.
- Kaip izoliacija pasitarnauja oro kondicionavimui
Oro kondicionavimo arba ŠVOK izoliacijos paskirtis yra tokia pati, kaip ir namų izoliacijos: sumažinti temperatūros perdavimo poveikį. Izoliuodami oro kondicionierių komponentus, apsaugome juos ekstremalių temperatūrų ir užtikriname, kad jie funkcionuotų įprastomis sąlygomis o tai savo ruožtu leidžia sistemai dirbti lengviau bei toliau ekonomiškai ir efektyviai tenkinti mūsų vėsinimo ir šildymo poreikius. Kaip galbūt galite įtarti, tai taip pat yra puikus būdas apsaugoti lauko bloką nuo lietaus, ypač klimate, kuriam būdingas nuolatinis sniegas ir šalčiai. Saulėtose zonose izoliacija užtikrina apsaugą nuo UV spindulių, kurie laikui bėgant pakenkia išoriniam korpusui. Mažiau žinomas pranašumas yra tai, kad izoliavus lauko bloką, sumažėja jo skleidžiamo triukšmo lygis ir sugeriamos vibracijos, kurios ilgainiui gali pažeisti vidinius elementus.
ŠVOK izoliacijos montavimas
–
Siekiant didžiausio efektyvumo ir ilgaamžiškumo, izoliaciją bet kurioje namo dalyje turėtų įrengti patyrę montuotojai. Tas pats principas galioja ir izoliuojant oro kondicionavimo sistemą.
Specialistai montuotojai išmano, kaip veikia izoliacija. Šiluma gali būti perduodama trimis pagrindiniais mechanizmais: laidumo, konvekcijos ir spinduliavimo. Dauguma izoliacijos tipų, pvz., izoliacinės dangos, laidumu ir konvekcija pagrįstais metodais stabdo temperatūros perdavimą. Kiti izoliacijos tipai, pvz., šilumą atspindinčios sistemos, apsaugo nuo spinduliuojamos šilumos.
Be to, kiekviena medžiaga pasižymi unikaliu atsparumu šilumai, kuris matuojamas R verte arba šilumine varža. Kuo didesnė R vertė, tuo aukštesnis medžiagos izoliacijos laipsnis. Medžiagos storis taip pat turi įtakos R vertei – kuo ji storesnė, tuo geresnę izoliaciją užtikrina.
Zonose, kuriose vyrauja ekstremalios oro sąlygos, reikalinga didesnė R vertė, nors įrengimo išlaidos tokiu atveju gali atsieiti daugiau. Tiesa, neturėtume pamiršti, kad izoliacija – tai svarbi išankstinė investicija, o sutaupytos energijos sąnaudos ir papildomas komfortas, kuriuo galėsite mėgautis savo namuose, kiekvienais metais vis labiau atsipirks.
Tinkamas ir netinkamas izoliacijos įrengimas
Minėjome tinkamos namų ir oro kondicionavimo sistemos izoliacijos privalumus. O kas nutinka, jei izoliacija įrengta netinkamai? Galbūt tam tikrai namų daliai parenkamas netinkamas tipas, o galbūt naudojamos pigesnės alternatyvos su mažesne R verte, tačiau netinkamai įrengus izoliaciją, galime sulaukti priešingų rezultatų nei siekiame.
Tokiu atveju galime susidurti su tokiomis problemomis kaip padidėjusios energijos sąnaudos, intensyvesnis oro kondicionavimo sistemos darbas, dėl kurio kenčia vidiniai elementai, padidėjęs drėgmės lygis (nes netinkama izoliacija gali sulaikyti drėgmę ir leisti susidaryti kondensatui), naudojant netinkamas medžiagas, gali netgi sutrikti oro laidumas arba susidaryti šalto oro skersvėjai. Norint naudoti tam tikrų tipų izoliaciją, reikės pasirūpinti specialia apdanga (jei ji netiekiama kartu) – net ir paskirčiai tinkama izoliacija gali susidėvėti veikiama drėgmės, karščio šaltinių ar išorinių oro veiksnių.
Siekiant suprasti, kokių žingsnių reikia imtis norint įrengti ŠVOK reikmėms skirtą izoliaciją, būtina kreiptis į patikimus partnerius ir montuotojus, kure jums patars ir leis priimti informacija pagrįstus sprendimus. Jų žinios gali gerokai nulemti, kokioje namų aplinkoje gyvensite.
„Hitachi“ izoliaciją papildantis oro kondicionavimas
Izoliacija užtikrina geresnį temperatūros reguliavimą, kurį galima dar gerokai pagerinti naudojant su ja derančią efektyvią ir išmanią oro kondicionavimo sistemą. Atraskite geriausią sprendimą savo namams iš čia pateikto „Hitachi“ gyvenamųjų patalpų oro kondicionierių asortimento ir mėgaukitės didesniu komfortu visais metų laikais, kad ir kokioje klimato zonoje gyvenate.